Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

SEOnostra olarak sizlere arama motoru optimizasyonu yani SEO ile ilgili bilgi vereceğiz.

Proje/Şirket Analizi

Şirketinizin SEO'ya uygun olup olmadığının analizini yapıyoruz. Sonrasında projenizin gidişatına uygun olarak rakip analizi yapıyor ve arama motoru optimizasyonu çalışmalarına başlıyoruz.

SEO yani arama motoru optimizasyonu, web sitelerin bulundukları konumlarda yapılacak çalışmalar yardımıyla arama motorlarında optimize edilmesi, kullanıcı dostu bir yapıya getirilmesi işlemidir. Dünya'da Search Engine Optimization olarak bilinen ve SEO olarak kısaltılan arama motoru optimizasyonu sizlerin isteğine göre şekillenen bir sektördür. İnternet pazarının her geçen gün gelişmesiyle oldukça önem kazanan AMO, Türkiye pazarında da kendine yer bulmuş durumda.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Şu an için çalıştığımız aylık 10+ kurumsal şirkete de rutin olarak yaptığımız ve %100'lük bir başarı yakaladığımız arama motoru optimizasyonu sektörünüze göre size para, itibar, müşteri, marka otoritesi kazandıracaktır. Her geçen gün daha da önem kazanan arama motoru optimizasyonu sektörü şirketlerde de kendine departman bulmuş durumda. Hal böyle iken SEO sektörüne yönelmemek büyük yanlış olacaktır.

On-page SEO Analizi

Site içi SEO uyumunun analizini yapıyoruz. Eksik olan kriterleri düzeltiyor, yeni eklemeler yapıyoruz. On-page SEO performansını arttırarak yapacağımız çalışmanın performansını arttırıyoruz.

Kullanıcı Davranışı Analizi

Mevcut potansiyel müşterilerin devamlılığı ve yeni müşterilere kapıları açacak iç ve dış optimizasyon ile birlikte kullanıcıların yönelimini analiz ederek onlara özel çözümler sunuyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO için kullanılan teknikler binlerce makalelik bir konu olup yazmakla bitmeyecektir. Çünkü her geçen gün değişen ve gelişen Google ve arama motoru algoritmaları bizleri bu konuda, daha çok kullanıcı odaklı olmaya teşvik ediyor. 100 lerce farklı etkenin algoritmik çözümlemesiyle sıralamaları oluşturan Google, arama motoru optimizasyonunun da odak noktası niteliğinde. Çünkü SEO, Google için yapılır. Türkiye'de %90'ın üzerinde bir kullanım oranına sahip olan arama motoru bizleri direk ona yönelik çalışmalar yapmaya teşvik ediyor.

21

Şirket analizi

12

Pazar araştırması

16

İçerik denetimi

8

Sektöründe zirvede

12

Ortalama anahtar kelime sayısı

15

On-page SEO analizi

Google hem algoritması en gelişmiş arama motoru olarak, hem de en büyük arama motoru şirketi olarak, SEO'nun yönlendiricisi konumunda. Bu durum da bizi kendine doğru çekiyor. Sizler için bu tekniklerden bazılarını açıklayalım. Bu tekniklerden bazıları: tanıtım yazısı, forum tanıtımı, imleme, firma rehberleri, sözlükler, paravan blog, sosyal meyda SEO, backlink, özgün ve kaliteli içerik, yazılım, on-page SEO ve off-page SEO teknikleridir. Dilerseniz sizlere bu kavramları açıklayalım.

On-page SEO

Site içi arama motoru optimizasyonu çalışmaları, kullanıcı odaklı SEO çalışmalarının temelini oluşturan çalışmalar bütünüdür. Off-page SEO'nun temelini oluşturan bu çalışma türleri ile kullanıcılara iyi bir site deneyimi yaşattığınızda alacağınız geri dönüş SEO puanınızı oldukça yükseltecektir. On-page SEO, iyi yapıldığı takdirde çok kaliteli ve mutlu edici sonuçlar elde edeceğiniz arama motoru optimizasyonunun temelidir. Şu alt sayfalara ayrılmaktadır: Özgün içerik, seflink url yapısı, title kullanımı, description kullanımı, sayfa yüklenme hızı, anahtar kelime optimizasyonu. Dilerseniz bu tanımların karşılığına bakalım.

Özgün İçerik

Özgün içerik, on-page SEO'nun can alıcı noktalarından birisidir. İçerik kraldır felsefesi üzerine inşaa edilen özgün içerik konusu, kullanıcı dostu bir içerik inşaası konusunda oldukça önemli bir basamaktır. İnsanlara fayda sağlarsanız, arama motorları da size fayda sağlar!

Seflink Url Kullanımı

Seflink url yapısı, kullanıcı dostu yani arama motoru dostu url yapılarıdır. Url'de soru işareti ve php, asp kodları yerine anahtar kelimeler bulunduğunda basit dil ile kullanıcılar bu url'yi zorlanmadan okuduklarında seflink yapısı olmuş oluyor. Çünkü seflink domaine en yakın url devamlarıdır. daginikadam.com/anahtar-kelime gibi. Fakat daginikadam.com/?page_id=1388 gibi bir içerik seflink değildir. Seflink önemlidir, arama motoru bir yazılım olduğu için mümkün olduğunca işini kolaylaştırmanız gerekiyor.

Title Kullanımı

Title kullanımı, on-page SEO'nun önemli kalıplarından birisidir. Title'da anahtar kelime geçirmeniz arama motoru optimizasyonu için güzel bir başlangıç olacaktır. Title'ı uzun tutmanız tercih edilmeme ihtimalini arttıracağı ve arama motorlarının algı sınırını aşacağı için, ek olarak kullanıcı dostu olmadığı için SEO olarak hanenize eksi puan olarak yazılacaktır. AMO'da title önemli bir yer tutmaktadır.

Description Kullanımı

Description kullanımı, sitenin anasayfa ve alt sayfalarının ne hakkında olduğunu kişilere ve arama motorlarına belli eden kullanım çeşididir. Description'da anahtar kelime bulunması ve mantıklı bir cümle ile 160 karakteri geçmeden açıklama yapılması SEO çalışması için önemli bir başlangıç aşaması olacaktır.

Sayfa Yüklenme Hızı

Sayfa yüklenme hızı, on-page SEO için önemli hususlardan birisidir. Sayfaların yüklenmesi kullanıcılar açısından önemli bir durum olduğu için arama motorları bu durumu göz önünde bulundururlar. Şunu unutmamak gerekir ki ziyaretçilerin vakti değerlidir, bu vakti en iyi şekilde değerlendirmek için kişilerin aradıklarını en iyi şekilde onlara sunmanız durumunda alacağınız geri dönüş çok olumlu olacaktır. İnsanlara bir şey öğretirseniz, size ahde vefa örneği sergileyeceklerinden şüpheniz olmasın. Sayfayı hızlı yüklemek için resim optimizasyonunu yapmanız gerekiyor. Yazılım kodlarının sıkıştırılması, scriptinize göre eklentiler yardımıyla yada manuel olarak sıkıştırma işlemini yapmanız sayfaların yüklenme hızını arttıracaktır.

Off-Page SEO

Off-page SEO, dünya geneli ve ülkemizde en yoğun olarak yapılan SEO çalışmalarından birisidir. %70 lik bir öneme sahiptir fakat, on-page SEO eksik ise bir önemi yoktur. Teraziye taşıyabileceğinden daha fazla bir yük yüklerseniz çökecektir. İlk önce o yükü kaldıracak bir terazi yapmanız doğrudur. Off-page SEO Türkçe'si site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmaları çok geniş bir yelpazede değerlendirilir. SEO için 300+ etkenin göz önünde bulundurulduğunu var sayarsak 200-250 farklı etken site dışı SEO faaliyetlerine ayrılmaktadır. Off-page SEO için önemli şartların başında backlink geliyor. Sonrasında gelen onlarca etken madde yine backlink'e yönelik faaliyetler için yönetiliyor ya da bir yerde yine backlink ile kesişiyor. Dilerseniz bu maddeleri sizler için açıklayalım.

Backlink

Backlink, bir siteden alınan link dönüşlerine verilen SEO terimidir. Off-page SEO çalışmalarının temeli ve can alıcı noktasıdır. SEO stratejilerinin merkezinde yer alır. Alınan backlinkler ne kadar kaliteli olursa, çalışma yapılacak site de o kadar verim elde edecektir. Google algoritmalarının gözünde backlink'in değeri ve mantığını açıklayan 20 etken madde şöyledir:

 1. Backlink verilen site, link verilmeye layık görüldüğüne göre iyidir.
 2. Backlink alınan site kaliteliyse, backlink verilen site de kalitelidir. Çünkü kaliteli site, kaliteli site ile eşdeğerdir. Kaliteli bir oluşum kalitesiz ve yasal olmayan bir oluşumu destekleyerek kendini küçültmez. Kaliteli siteleri araştırın ve bu sitelerden backlink almak için strateji kurun.
 3. Sosyal medya ve insanlar arasında etkili olan siteler SEO'da yükselmesi muhtemel sitelerdir. Çünkü toplum bu sitelere ihtiyaç duyuyorsa ya da bu sitelerden faydalanıyorsa demek ki ortada takdire şayan bir durum var demektir. Bu da insanların ihtiyacı olan siteyi onların gözünün önünde bulundurmaya direk teşvik etmektedir. Sosyal medyanın, backlink çalışmaları için önemli bir çalışma türü olduğunu unutmayın.
 4. Sosyal medyada etkin bir site, insanlar tarafından tanındığı için arama motorları tarafından da tanınması normaldir. Popüler bir site kendine çeki düzen verdiği takdirde otoriter bir site olmaya adaydır. Sosyal medya, SEO çalışmaları için çok büyük önem arz etmektedir. Bunu etkin bir şekilde kullanırsanız SEO karneniz olumlu olacaktır. Dolayısıyla da hem sosyal bir site hem de arama motorları için otoriter bir siteye sahip olacaksınız.
 5. Kötü siteye kötü siteden link verilir. İyi site kötü siteye link vermez. Buna dikkat etmeniz işinize yarayacaktır.
 6. Kötü site iyi siteye link verebilir, çünkü iyiler her zaman övülmeye layıktırlar. Ama iyi site kötü siteye link veriyorsa ortada ilginç bir durum var demektir.
 7. Aynı sektörden alınan bir backlink, alakasız ve aynı domain otoritesine sahip onlarca siteden alınan backlinkten daha değerlidir. Çünkü rakibiniz sizi övmüş ise bu gerçekten marka olduğunuzu belli eden bir durumdur. Sektördeki rakiplerinizi iyi değerlendirmelisiniz.
 8. Size ait bir site yine size ait bir siteye link veriyorsa bu doğru bir durum değildir. Çünkü siteler insanlara en iyi hizmeti vermek için kurulur ve faaliyet gösterirler. Link vermek bu doğal yapıyı bozacağı için uygun değildir. Fakat yararlı çalışmalar yapıyorsanız bunlar müstesnadır.
 9. Arama motoru optimizasyonu, insanlar için yapılmalıdır. Botlar ya da yazılımlar için yapılan SEO çalışması karşılık bulamaz.
 10. Etkin kullanılan sosyal medya hesapları backlink açısından büyük önem arz etmektedir. Çünkü büyük markalar popüleritesini kaybetmek istemezler.
 11. İçerik kraldır, fakat kral olan içerik insanlar tarafından övülmelidir. İnsanların övmediği bir içeriğin kral olduğunu arama motoru anlamakta güçlük çekecektir.
 12. Kaliteli siteler kaliteli içerik üreteceği için bu iyi bir şeydir. Backlink kazanmaları çok normal bir durumdur.
 13. Backlink'in doğalı makbuldür. Backlink alınırken doğal durmak istiyorsanız kaliteli içerik üretin ve biraz bekleyin. Ardından backlink ateşini siz de yakabilirsiniz.
 14. İyi siteler iyi insanlar tarafından kurulurlar. İyi insanlar kötü içerik üretmez, kötüyü desteklemez ve kötü tarafından övülmezler. İyi insanlar iyi sitelere link verebilir ve alabilirler. Bunun bir mahsuru yoktur, aksine yararlıdır. Link vermekten çekinmeyiniz. Fakat bu konuda biraz cimri olabilirsiniz.
 15. Paravan bloglar insanlara fayda sağlıyor ise yararlıdır. Aksi durumda spam çöplüğünde yerini alacaktır.
 16. Büyük markalar insanlara markalarını daha iyi duyurmak ve daha iyi bir SEO standardı yakalamak için blog ve yayın organı kurması muhtemeldir. Kurdukları yayın organlarından kendi sitelerine link vermeleri de muhtemeldir. Bunun bir sakıncası yoktur fakat insanlara faydalıysa.
 17. Domain otoritesi yüksek sitelerden alacağınız backlinkler, domain otoritesi düşük sitelerden alacağınız backlinklerden daha değerlidir.
 18. Eski sitelerden alacağınız backlinkler yeni sitelerden alacağınız backlinklerden daha değerlidir.
 19. Google ve Yandex news kayıtlı haber sitelerinden alacağınız backlinkler normal haber sitelerinden alacağınız backlinklerden daha değerlidir.
 20. Backlink almak için forum tanıtımı, blog tanıtımı, haber sitesi tanıtımı, imleme, sosyal medya tanıtımları yapabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazısı, off-page SEO çalışmaları için önemli bir backlink çeşididir. Kaliteli ve arama motorlarının sevdiği sitelerden alacağınız tanıtım yazıları sitenize çok olumlu bir etki doğuracaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunuyor. Bunlar, hiçbir şeyde olduğu gibi tanıtım yazılarında da backlink konusunda abartıya gitmeyin. Kullanıcıya bir şey kazandırmayacak metinleri tanıtım yazılarında kullanmanız botların bu durumu algılamasında önemli bir basamak olacaktır. Mümkün olduğunca az link çıkışı yaparak yayınladığınız tanıtım yazılarından alacağınız geri dönüş çok fazla olacaktır. Backlinkleri sadece anchor text şeklinde almanız olumsuz bir etki doğuracaktır. Sadece anahtar kelimeye alınan linkler sitenizi bu yıldan sonra SEO konusunda sıkıntıya sokacaktır. Bunun yerine sizlere tavsiyemiz url olarak link almanız ve tanıtım yazısı için metinleri mümkün olduğunca doyurucu ve uzun tutmanız. Az link, çok ve kaliteli kelime tanıtım yazısının güzel sırlarından birisidir. Kopya içerikleri onlarca sitede yayınlamak yerine orjinal makaleleri önemli sitelerde yayınlarsanız arama motoru optimizasyonu olarak güzel bir adım atmış olursunuz.

Off-page SEO Çalışmalarında Marka Adını Kullanın

2015 ve sonrası SEO çalışmaları için arama motoru algoritmalarını analiz ettiğimizde, öngörümüz bu yıldan sonraki algoritma değişikliklerinde önemli etkenlerden birisi de marka adıdır. Backlink çalışmalarının istismar edilmesi üzerine Google yönetiminin bu konuda önemli adımlar atacağı görülüyor. Bunun için link vermeseniz dahi marka adını arama motorlarına belli etmeniz sizin açınızdan önemli bir gelişme olacaktır.

Forum Tanıtımı

Forum tanıtımı, backlink almanız için etkili bir yöntemdir. Marka algısını zedelemeyecek ve backlink almak için abartıya kaçmayacak iseniz forum tanıtımları etkilidir. Fakat unutmamanız gereken bir durum var. Çok link çıkışı yapan forumlardan alacağınız backlinklerin değeri azalacaktır. Bunun için büyük ve otoriter forumlarda markanızı tanıtmak için forum tanıtımı yapmanız alacağınız geri dönüşü arttıracaktır.

Forum Tanıtımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Husus

 1. Tanıtım yapacağınız forumları iyi forumlardan seçmek.
 2. En az 100 kelimelik metinleri seçtiğiniz forumlarda tanıtmak.
 3. Tanıtım yaptığınız forumlarda mümkün olduğunca resim paylaşımı da yapmak.
 4. Link verirken url, anchor text, long tail anahtar kelime, şuraya tıklayın, buraya tıklayın gibi kelimeler kullanma.
 5. Mümkün olduğunca az link verme.
 6. Etiket bölümü olan forumlarda uygun etiketleri girme.
 7. Yapacağınız tüm tanıtımlarda özgün içerik kullanmak.
 8. Link çeşitliliği açısından sadece .com uzantılı domaine sahip forumlarda tanıtım yapmayın.
 9. Sektörel forumlardan yapacağınız tanıtımlar daha etkili olacaktır.
 10. Tanıtım yapacağınız başlıklarda anahtar kelime geçirin.

İmleme Çalışmaları

İmleme çalışmaları, backlink almak için işe yarar yöntemlerden biridir. Dünya genelinde kaliteli imleme sitelerinde ve ülkemizde de bu alanda otorite olmuş sitelerde yapacağınız imleme çalışmaları size ve sitenize olumlu bir geri dönüş olarak dönecektir. Fakat imleme siteleri için dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Bunları sizler için derledik. Unutmayın özgünlük en önemli şarttır.

 1. İmleme yapacağınız siteye sadece anahtar kelime ile bağlantı önermeyin.
 2. Sadece anasayfa için imleme çalışması yapmayın.
 3. Kategorilere, kategori anahtar kelimesi ile imleme yapmanızda bir sakınca bulunmuyor.
 4. Alt sayfalara anahtar kelime ile çalışma yapmanızı önermiyorum.
 5. Long-tail anahtar kelime imlemesi yapmanız daha makbuldür.
 6. Title'ı otomatik çeken siteler için sadece title'da yazan kelime grubunu tercih etmeyin, anchor textlerinizi çeşitlendirin.
 7. İmleme yaptığınız sitelere, forum siteleri gibi özgün içerik ekleyerek bağlantı gönderin.
 8. Resim kullanmanız yapacağınız çalışmalarınızın etkisini en az 2 kat arttıracaktır.
 9. Sadece .com domaine sahip imleme sitelerine değil, farklı sitelere ve domain uzantılarını da tercih edin.
 10. Bir günde sitenin otoritesine bağlı olarak 3-20 imlemeyi geçmemeye özen gösterin. Abartıya kaçmak tehlikelidir.

Firma Rehberleri

Firma rehberleri, bundan 2 yıl öncesine kadar oldukça etkili olan arama motoru optimizasyonu çalışma türlerinden birisidir. Google'ın son 2 yılda AMO için yaptığı büyük güncellemeler ile SEO sektörü artık hak ettiği noktaya yaklaşmaya başladı. Firma rehberi olan siteler, yol gösterici olan konumlarından etkilenmediler fakat spam site kategorisinde olanları büyük bir sarsıntıya uğradı ve bu siteler aracılığıyla yapılan backlink çalışmaları da etkisiz hale geldi, hatta olumsuz etkilendi. Firma rehberlerini yol gösterici olarak kullanırsanız, niche kategoriler için hâlâ etkisi bulunuyor fakat bu durum otoriter siteler ve yol göstermesi için url eklenen siteler için geçerli. Abartıya kaçtığınızda, özgün olmadığınızda olumsuz etki yapabiliyor. Ülkemizde yüzlerce firma rehberi site bulunuyorken bu büyük pazarı abartmadan değerlendirmenizi öneririz.

Sözlük Siteleri

Sözlük siteleri, ülkemizde mini sosyal medya siteleri oldukları için değerliler. Hem otoriter hem de kaliteden şaşmayan bu siteleri tavsiye ediyoruz, fakat hesaplarınız reklam sebebiyle silinebilir, üyelerin sitenizi kötülemesi geri dönüşlerinizi tehlikeye atabilir. Backlink olarak değerlendirebilirsiniz, fakat dikkat etmenizi öneririz. Bu hususta kurduğumuz ve geliştirme aşamasına henüz başlamadığımız İroni Sözlük'ü tavsiye ediyorum. Yazar olarak eğlence serüvenine katılabilir, kendinize de katkı sağlayabilirsiniz. Fakat abartmayın, hesabınız değerini korusun.

Paravan Blog Siteleri

Paravan blog siteleri, arama motoru optimizasyonu yapmanız için önemli bir konumda bulunuyor. Fakat anlatmaya başlamadan bunu belirtelim, network kurup SEO yaptığınız sitelere link çıkışı yapmayı hedefliyorsanız o devir yavaş yavaş bitmeye başladı. Paravan blog yapmak istiyorsanız tek network değil, her projeniz için tek network yapmalısınız. Yani paravan blogunuz birçok siteye ve içeriğe değil, tek proje için yapılmış blog siteleri olmalıdır. Bu sayede insanlara katkıda bulunacağınız için siz de yarar sağlayacaksınız. SEO için güzel sonuçlar alacağınız bu siteleri iyi değerlendirmek ise tamamen sizin yapacağınız çalışmalar neticesinde ortaya çıkacaktır. Şimdi sizlere iyi bir paravan blog için dikkat etmeniz gereken 10 tane önemli unsurdan bahsedelim. Ardından paravan blog networkü nasıl kurulur ve yönetilir ondan bahsedeceğiz.

 1. Paravan bloglar sizin sitelerinizdir öncelikle bunun farkında olun.
 2. Ana sitenizden bir nebze düşük tutabilirsiniz fakat ihmal ederseniz zarar edersiniz.
 3. Paravan blog sitelerine gireceğiniz tüm makaleler özgün olmalıdır.
 4. Spin makale ve programlarına itibar etmeyin. Bırakın programlar değil elleriniz özgünleştirsin makaleleri.
 5. Kaliteli içeriğin olduğu siteler otoriter olmak için sadece çalışma yapılmasını bekler unutmayın.
 6. Arama motoru optimizasyonu için paravan bloglara yapacağınız çalışmalar, abartılmadan ve özgün olarak yapılmalıdır.
 7. İçerik kraldır felsefesi paravan bloglarınız için de geçerlidir.
 8. Kesinlikle programlarla ve otomatik işlemler ile sitelerinizi ziyan etmeyin.
 9. Sitelerinizin, ana sitelerinizi besleyici unsurlar olduğunu kesinlikle unutmayın.
 10. Sabırlı olursanız paravan bloglarınız sizler için büyük bir nimet olacaktır.

Paravan bloglar için dikkat etmeniz gereken unsurları anlattık. Sıra, paravan bloglarınızı nasıl kaliteli birer backlink kaynağına dönüştürebilirsiniz ondan bahsedeceğiz. 2 tane yolunuz var. 1. si ücretli domain ve hosting alıp ileriye dönük bir yatırım yapmak, 2. si de ücretsiz domain ve hosting ile alt paravanlar yapmak. 2 şart için nasıl çalışmalar yapılır bunlara değinelim. Ücretsiz domain ve hosting ile nasıl otoriter paravan blog yaparsınız ve bu sitelerden AMO için nasıl faydalanırsınız bunları anlatalım. Madde madde anlatıyoruz ki sıkıcı olmasın. 10 maddede nasıl ücretsiz otoriter paravan site yapabilirsiniz bundan bahsedeceğiz. Ücretsiz paravan sitelerini öğrenmek için paravan blog yazımıza bakabilirsiniz.

 1. Ücretsiz paravan blog sitelerine kayıt olup siteler oluşturarak ilk adımı atmış oluyorsunuz.
 2. Subdomainleriniz de ister anahtar kelime, ister marka ismi ile isterseniz de kısa, akılda kalıcı bir domain seçebilirsiniz.
 3. Siteye kayıt olup kurdunuz, title ve description ayarlarını yaptınız. Hazır sayfaları silip yenilerini yazdınız.
 4. Sektörünüz ne ile alakalı ise onunla ilgili minimum 300 kelimelik makale yazmanızı tavsiye ederim. Aslında bu 150-200 kelime de olabilir fakat alt limitiniz rakiplerinizden fazla olması işinize gelecektir. İnsanlara yararlı olursanız siteniz otoriter olabilir.
 5. Elimizde ilgili sektör ile alakalı 30 tane yazılmış, spin olmayan orjinal makale olsun. Niche sektörler için durum farklı olabilir, o kadar makale çıkmayabilir.
 6. Bu makaleleri sitenize ilk 3 gün 2, sonraki günler 1 ve sonrasında haftada 1 olarak yayınlayabilirsiniz.
 7. Sonrasında paravan sitenize 2. haftadan sonra SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bunun bir mahsuru yoktur çünkü subdomain olan sitelerinizin normal domainleri oldukça kaliteli siteler olduğu için bu çalışmaları kaldırabilecek alt yapıya sahiptirler. Aşırıya kaçmayacak düzeyde yapacağınız çalışmalar oldukça olumlu sonuçlanacaktır. Ana siteniz kadar olmasa da SEO konusunda etkileşim şarttır.
 8. 2. haftadan sonra forum tanıtımlarına başlayarak sitenize hafiften backlink otoritesi kazandırabilirsiniz.
 9. Sonrasında yayınladığınız içeriği sosyal medya sitelerinde paylaşabilir ve imleme sitelerine gönderebilirsiniz.
 10. Yoğun bir şekilde 1 aylık çalışma ile siteniz otoriter bir paravan blog olmuş demektir. Sıra backlink almaya geldi. Bu aşamada sitenize link vermeye müsait güçlü bir paravan blogunuz mevcut. Siteniz link vermeye hazır bir hale geldiğinde ve tüm içerikleri indexlenip domain otoritesi arttığında sitenize uzun bir makale girin ve url olarak link verin. Abartmadan haftada 2 kere link vermeniz uygundur. Fakat bu aşamadan sonrasında yayınladığınız içeriğin en fazla %20 sinde sitenize link verirseniz etkisinin inanılmaz olacağınız si de göreceksiniz.

Ücretli domain ve hosting ile yapacağınız çalışmalarda hangi yöntemleri izleyeceğinizden bahsedelim. Arama motoru optimizasyonu için ileriye dönük olarak ücretli domain ve hosting sizin için daha iyi olacaktır. Planlarınızı kısa dönemlik değil uzun süreli yapın.

 1. Ücretli domain ve hostingler için sıfırdan site açtığınızı var sayar isek hiçbir SEO çalışması yapılmamış ve arama motorlarının tanımadığı bir siteye çalışma yapmak hazır paravan sitelere göre daha zor fakat daha etkilidir. Sabırlı olursanız ana siteniz için iyi bir yatırım yapmış olacaksınız.
 2. Bu siteler için çok sık paylaşım yapmanız konusunda bir ısrarımız yok. Fakat bunu zamana yayarsanız ve 300 kelimelik 5 tane makale paylaşmak yerine 1500 kelimelik tek makale paylaşırsanız hazır paravanlara göre çok daha olumlu bir sonuç elde edebilir ve ana sitenize çok daha fazla katkıda bulunmuş olacaksınız.
 3. Tavsiyemiz en az 700 kelimelik 10 tane makale ile yola çıkmanız. Bu makaleleri 1 ay içerisinde yayınlayın. Her 3 günde 1 makale paylaşın.
 4. En az 1.5 ay sadece makale yayınlayın ve sosyal medyada paylaşın. Google Webmaster Tools'a kayıt olmayı unutmayın.
 5. 1.5 aydan sonra SEO çalışmalarına başlayın. Forum tanıtımı, imleme ve sosyal medya paylaşımları yetecektir.
 6. 2. aydan sonra blog sitelerinden tanıtım yazısı alın ve url'ye link verin. Tanıtım yazılarınız özgün mutlaka özgün olsun.
 7. 3. aydan sonra haber sitelerinden tanıtım yazısı alın ve anahtar kelime, long-tail anahtar kelime ile url'ye link verin. Kategorilere de verebilirsiniz.
 8. Artık otoriter bir paravan blogunuz oldu. Hem de ücretsiz hazır sistemlerden çok daha etkili olarak.
 9. Link vermeye başlayabilirsiniz, footer linklerin bir önemi kalmadı fakat marka ismiyle footer verebilirsiniz.
 10. Tanıtıcı metin olarak makale yayınlayıp url ve long-tail anahtar kelimeye link verirseniz ana siteniz güçlenecektir.
Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu

Sosyal Medya SEO Çalışması

Sosyal medya, arama motoru optimizasyonu çalışmaları güzel mecralardan birisidir. Onlarca sosyal medya sitesi olduğu günümüzde bu sitelerden faydalanmamak düşünülemez bile. Fakat bu aşamada düşünmemiz gereken, bu sitelerden nasıl faydalanmamız gerektiğidir. AMO çalışmalarında sosyal medyanın önemi büyük olduğuna göre burayı etkin kullanmak doğal olarak verim almamızı sağlayacaktır. Sosyal medya sitelerini nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağız fakat ilk önce bu sitelerden nasıl daha fazla verim alınabilir, bu sitelerdeki hesaplar nasıl yönetilir ve daha iyiye nasıl ulaşılır sorularına cevap bulmamız gerekiyor. En kaliteli backlink kaynakları sosyal medya siteleridir. Çünkü siteleriniz sosyal olursa arama motorları sizi daha çok sevecektir, bir de SEO'ya uygun bir yapınız var ise viral yollar ile farkında olmadan SEO çalışması yapmış bile olabilirsiniz. Hem de en etkili SEO çalışmalarını. Dilerseniz bu büyük sosyal medya sitelerini öğrenelim. Bilinenlerle başlamak ve onları açıklamak bile çalışmalarınız için yetecektir. Başlıca büyük sosyal medya siteleri şunlar: Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin, Pinterest, İnstagram, Foursquare (Swarm), Tumblr, Google+, Flickr, StumbleUpon, DeviantART, Delicious, Digg, Reddit, Slideshare, Vimeo.

Şimdi sizlere bu siteleri nasıl kullanacağınızı açıklayalım. Bu sitelerin listesini aşağıda belirteceğiz. Bu sayede arama motoru optimizasyonu için önemli bir adım atmış olacaksınız. Facebook için;

tick Facebook için yapacağınız çalışmalar tamamen insanlara markanızı en net şekilde anlatacağınız çalışmalar olmalıdır. Bu SEO için önemli bir adımdır. Güzel grafikler kullanarak ve insanlara verdiğiniz hizmeti anlatarak güzel bir çalışmaya imza atmış olacaksınız. Sosyal medya pazarlaması yaparak arama motoru optimizasyonu çalışmalarınıza yardımcı olabilirsiniz. Markanıza ait sayfanızda yarı kurumsal, yarı gündelik şekilde hareket etmelisiniz. Bir tarafa kayarsanız olumsuz etkilenirsiniz. Kurumsallık sıkıcıdır, laubalilik bunaltıcıdır. Ortak noktaları tercih edilmemeniz olacaktır. Hasthag kullanarak ve sitenize link vererek sosyal medya kullanıcılarını sitenize yönlendirin. İnsanlara hediye verirseniz markanız adına önemli bir adım atmış olursunuz.

tick Twitter, micro blog olduğu için karakter sınırlamasına takılacaksınızdır fakat bu sınırlamayı değerlendirin. Çünkü insanlar uzun yazı okumak yerine kısa eğlenceli şeyler okumayı tercih ediyorlar. 140 karakter ile sitenize ziyaretçi çekmek için daha güzel bir mecra bulunmuyor. Güzel grafikler, etkin hasthagler ve eğlenceli içerik Facebook'ta değil de twitter'da işe yarıyor.

tick Markanız ile ilgili özgün videolar çekin yada yaptırın. Videoda markanızı gösterin ve Youtube'da markanızı tanıtırken başlığa ve açıklama bölümüne anahtar kelime yerleştirmeyi unutmayın. Ardından sitenizin anasayfasına, kategori ve alt sayfasına link verirseniz güzel sonuçlar elde edersiniz.

tick Pinterest, sosyal imleme siteleri arasında en ünlü olan ve çok büyük bir kitlesi bulunan bir sosyal medya sitesi. Dolayısıyla doğrudan arama motoru optimizasyonu için biçilmiş kaftan. Özellikle hanımların tercih ettiği bir mecra olan Pinterest için hasthag yardımıyla sosyal imleme yaparak yapacağınız AMOçalışmalarının kuvvetini arttırabilirsiniz. Pinterest'te site doğrulama durumu da olduğu için sosyal medya SEO çalışmalarınız için ideal bir mecra.

tick İnstagram, Türkiye'de de oldukça meşhur olan ve fotoğraf paylaşımı konusunda bağımlıları olan bir uygulama sitesi. Dünya'da yüz milyonlarca kullanıcısı olan İnstagram aracılığıyla markanızı geliştirmeye yönelik faaliyetler yürütebilirsiniz. Hasthag kullanımına dikkat ederseniz daha fazla olumlu geri dönüş alırsınız.

tick Tumblr, twitter gibi micro blog sitesi olan fakat Twitter'a nazaran kullanımı daha rahat olan bir micro blog sosyal medya sitesi. Milyonlarca yazarı bulunan bu mecrayı subdomain olarak hem paravan blog olarak hem de sosyal bir mecra olarak kullanabilirsiniz. İster kısa paylaşımlar ile takipçi çekebilir, isterseniz de uzun ve bilgi veren paylaşımlar ile ziyaretçileri sitenize ve tanıtımını yaptığınız markanıza çekebilirsiniz.

tick Google+ sosyal medya macerasına yıllar önce katılan ama Google'ın subdomaini olduğu için kendine diğerleri kadar yer bulamayan bir sosyal mecra. Sosyal paylaşım amacıyla kurulan Google+ güzel bir backlink kaynağı. Subdomain olarak istediği noktaya gelememiş gibi dursa da Google kendi sitesini mutlaka destekleyecektir.

tick Reddit, dünyanın en büyük imleme sitesi. Öyle ki dünya geneli Alexa sıralaması şu an için 27. İmleme yapacağınız zaman Reddit'i tercih etmeniz güzel bir backlink kaynağından backlink almanız anlamına geliyor. Arama motoru optimizasyonu için güzel bir kaynak olan Reddit adeta imleme bağımlıları tarafından takip edilen bir sosyal platform durumunda.

tick Delicious, dünyanın en büyük imleme sitelerinden bir diğeri. Sosyal imleme olarak oldukça etkili olan Delicious size adeta bir blogun akış sayfası gibi listelediği imlemeleri sunuyor. Pagerank'ı 8 ve oldukça değerli bir site. Doğrudan AMO için önemli bir kaynak niteliğinde.

tick Slideshare, Pagerank'ı 8, dünya geneli alexa sıralaması 130 larda olan bir site. Site, domainden de belli olacağı üzere slayt paylaşım sitesi. Türünün en büyük örneği olduğu için de çok popüler. Slaytlarınızda ve açıklamalarınızda markanızdan bahsederek güzel geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

tick Vimeo, dünyanın en büyük video sitelerinden birisi. Youtube ile kıyaslanmasa da güzel bir backlink kaynağı. Size bir profil sayfası da veren Vimeo'dan kaliteli backlink elde edebilirsiniz. Pagerank'ı 9 ve alexa sıralaması dünyada ilk 200'de.

Sosyal medya SEO çalışmaları, off-page SEO kategorisine dahil olan fakat bambaşka bir backlink dünyasıdır. Aşağıdaki resimde yazamadığımız yüzlerce sosyal medya sitesi bulunuyor. Bunlara ek olarak dijital pazarlama serüveniniz için http://www.seonostra.com/dijital-pazarlama-uzmani/ sayfamız etkili olacaktır.Arama motoru optimizasyonu, yüzlerce farklı etkenin bir araya gelmesiyle oluşan dev bir algoritma çalışmasıdır. Mantığının özünde kullanıcıya yararlı bir site rolü yatmaktadır. Yapılan tüm çalışmalar bunun etrafında şekillenmektedir. AMO olarak kısalttığımız arama motoru optimizasyonu sizlere dünyada çok büyük bir pazar haline gelen internet pazarını önünüze serme fırsatı tanıyor. Bu fırsatı değerlendirmek isterseniz bizlere [email protected] adresi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Sevgiler, ileri düzey SEO uzmanı, Onur YAMAN.

Bizimle İletişime Geçin

Projenize özel çözümler sunmamız için bizi bilgilendiren bir mail atın.

Arama motoru optimizasyonu konusunda profesyonel ekibimiz tarafından çalışmalarınız yapılacaktır. Bu konuda istediğiniz detayları tarafımıza iletirseniz alacağınız verimi arttırabilirsiniz.

Müşteri Yorumları

Tamamını görün
Fields marked with an * are required

(Opsiyonel)

(Opsiyonel)

Size daha hızlı geri dönüş yapmamız için varsa telefon numaranızı yazabilirsiniz.