Backlink Nedir?

 • 31 Temmuz 2015
 • Blog
 

Backlink Nedir?

Backlink, sözlük anlamıyla bir siteden başka bir siteye verilen link bağlantısı demektir. Genel itibariyle bir sitenin içinde geçen başka bir site backlink almış olur. SEO’nun temelini kapsayan link alma işlemi, hem öneme sahip, hem de sitelerin SEO açısından gelişimi için en önemli kriterdir. Bu konuda önemli unsurlar; link alınan sitenin kalitesi, dofollow-nofollow ayrımı, trustrank değeri, siteler arası uyum, doğallık. Bu şartlar yerine getirildiğinde ve kaliteli bir link inşası yapıldığında backlink alan site arama motorlarından +1 puan almış oluyor ve yükselişe geçiyor.

Backlink Çeşitleri

Backlinkler 2 çeşitte incelenir. Bunlar Dofollow backlink ve Nofollow backlink’tir.

Dofollow Backlink

Dofollow backlink, bir sitenin başka bir siteye pagerank değerine katkıda bulunarak ve o sitenin kalitesine emin olarak verdiği linklere verilen isimdir. Kelime anlamı olarak, takipte olan anlamına gelmektedir. Düz çeviri yaptığımızda, bu link çeşidinde link verilen siteye kefil görevi görülmektedir. Bundan dolayı da artık pek önemi kalmasa da pagerank değerine olumlu katkı sağlamaktadır.

Nofollow Backlink

Nofollow backlink, bir sitenin başka bir siteye kefil olmadan verdiği linktir. Mantık olarak o sitenin kalitesine hem kefil olunmuyor hem de pagerank yükselişine destek olunmayan link çeşididir. 2014 ve sonrası SEO teknikleri olarak Google Web spam yöneticisi Matt Cutts alınacak tanıtım yazılarında backlinklerin nofollow olarak alınması gerektiğini vurgulamış ve organik SEO’nun önemine değinmiştir.

2015 SEO ve Backlink Stratejisi

2015 SEO teknikleri arasında backlink yine her zamanki gibi 1. sırada yerini koruyacak. Fakat algoritmaların sürekli olarak değiştiğini düşünürsek, backlink’i merkez olarak düşünüp, diğer teknikleri o merkeze uzanan yollar olarak düşünmeliyiz. 2014’ten önceki SEO teknikleri olarak footer link’in önemi bir hayli fazlayken güncellemeler sonrası eski seyrinde devam edecek düzeyde alınan footer linkler tehlike arz etmektedir. Bunun yerine organik olmak kaydıyla tanıtım yazıları en iyi backlink alma yollarından birisi olarak gözüküyor. Bunun dışında video backlink, pdf backlink, paravan blog backlink gibi link çeşitlerini de kesinlikle kullanmalıyız. Organik bir şekilde kaliteli link alabileceğimiz paravan blog ve sosyal imleme siteleri şunlar:

Scoop.it

Scoop.it url linkinizi yapıştırdığınızda içeriğin detaylarını rss ile alıp sizin sayfanızda yayınladığınız pagerank değeri 7 olan çok kaliteli bir sosyal imleme sitesidir. Oluşturduğunuz profillerde ücretsiz olarak 2 kategoriye izin veren scoop.it hem çok kaliteli bir backlink kaynağı, hem de Türkiye’de de ünlenmeye başlamış ve her geçen gün takipçisini arttıran kaliteli bir sitedir.

Pinterest

Pinterest, fotoğraflar aracılığıyla sosyal imleme yapabildiğiniz, dünyaca ünlü, description olarak tanım yapıp hasthag ile bağlantılı olduğunuz sektörü belirtebildiğiniz pagerank 9 değere sahip bir sosyal imleme sitesidir. İmlemeden daha ağır basan sosyal medya sitesi olma özelliğini taşımasının tek sebebi hanımların yoğun ilgisidir.

Youtube

Youtube, herkesin aşina olduğu bir video izleme sitesidir. Pagerank değeri 9 ve dünyanın en fazla ziyaret edilen siteleri arasındadır. En ünlü ve kaliteli video sitesidir. Haliyle buradan alınacak backlink’in de değeri oldukça fazladır. İşinizle alakalı videolar yükleyip altına ilgili sayfanıza link vermeniz oldukça kaliteli geri dönüşler almanızı sağlayacaktır.

İnstagram

İnstagram, dünyanın en ünlü fotoğraf paylaşma sitesidir. Bu sitenin gelişimi konusunda da hanımların ilgisinin payı büyüktür. Fotoğraflara ilgili hasthag ve link yardımıyla backlink almak istediğiniz siteye yönelik çalışma yapabilir ve İnstagram kullanıcılarına hitap edip sitenize oradan da ziyaretçi çekebilirsiniz.

FriendFeed

FriendFeed, SEO çalışması yapacağınız siteler için mutlaka kullanmanız gereken pagerank 8 değere sahip kaliteli bir backlink kaynağı. Sitede kendi rss ağınızı oluşturarak takipçilerinize ve arama motorlarına bağlantılarınızı paylaşıyorsunuz. Paylaşımlarınızın özgün olması her zamanki gibi FriendFeed’de de en önemli unsur.

Google Plus

Google plus, Google’ın kendi icraatını destekleyeceğini, buna özel ayrıcalıklar tanıyacağını bildiğimiz ve böyle gelişen, Google’ın kendi haznesindeki sosyal medya girişimidir. Tüm büyük platformlardan azar azar barındırdığı özellikleriyle ve Google’dan torpilli olmasından dolayı Google plus’ı mutlaka kullanmamız gerekiyor. İlgili hasthagler ile sitenin bağlantısını belirtmemiz oldukça faydalı olacaktır.

Delicious

Delicious, çok kaliteli ve pagerank 8 değere sahip bir sosyal imleme sitesi. Google’ın iş ortağı konumunda olan Delicious’tan gelen bağlantılar oldukça değerli. Bundan dolayı backlink çalışmalarında Delicious’u mutlaka kullanmalıyız.

Tumblr

Tumblr, dünyanın en büyük mikroblogudur. Oluşturduğunuz subdomainler ile paravan blog olarak kullanabileceğiniz siteler açıp sitenize backlink akışı sağlayabilirsiniz. Önemli bir takipçi kitlesi bulunan Tumblr’da hasthag kullanımı ile daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Orjinal siteniz gibi özen göstererek oluşturacağınız bloglardan alacağınız verim oldukça fazla olacaktır. Tumblr hesaplarını paravan blog olarakta kullanabileceğiniz için sadece bir sosyal medya sitesinin yanısıra kaliteli bir backlink kaynağıdır. Hatırlatmakta fayda var Tumblr’ın pagerank değeri 8.

Stumbleupon

Stumbleupon, pagerank değeri 8 olan kaliteli bir sosyal imleme sitesidir. Bu siteden alacağınız backlinklerin kalitesi oldukça fazla. Kendi sitesine gömdüğü içeriğinize oldukça fazla ziyaretçi gönderen Stumbleupon kaliteli backlink sitesi olmasının yanında kaliteli içeriği kullanıcılarına sunan bi sosyal medya sitesi.

Vimeo

Vimeo, dünyanın en büyük video portalları arasında olan, Abd tabanlı ve Alexa dünya sıralaması ilk 120 de olan bir site. Sitede username alabilir ve videolarınızın altına linkinizi yapıştırabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var Vimeo’nun pagerank’ı 9.

Slideshare

Slideshare, dünyanın en büyük slayt yayınlama sitesi. Sitenin Alexa dünya sıralaması ilk 150’nin içerisinde ve pagerank’ı 8.

Backlink İnşaası

Backlink inşaası, SEO stratejileri için en önemli basamaklardan birisi olan yapıdır. Linkwheel şekliyle yapılan link inşaaları oldukça kaliteli geri dönüşler sağlıyor. Link inşaası konusunda kaliteli sitelerden alacağınız linklerin değeri oldukça önemli. Zira çok kaliteli bir siteden alacağınız 1 adet link bazen 100 tane kalitesiz siteden alacağınız linkten daha önemli bir yere sahip olabiliyor. Aldığınız linkleri çeşitlendirin. Sadece com uzantılı sitelerden backlink almak yerine, com, net, org, info, us diye uzayıp giden domain uzantılarından da faydalanmanız yaptığınız çalışmadan alacağınız verimi arttıracaktır. Fakat çok fazla olarak başka ülke uzantılarına yoğunlaşmanız sitenizin çeviriye girmesine sebep olabilir. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Backlink alırken sadece anahtar kelimenize link almayın. Bunun dışında url olarak, buradan, tıklayın, bakınız gibi kelimelere de link almalısınız. Bu anahtar kelime hilesi olarak görülmediği için hem doğal gözükecek, hem de alacağınız verimi arttıracaktır. Pagerank değeri olarak ilk önce yüksek pr li sitelerden link almak doğal gözükmeyeceği için pr leri mümkün olduğunca abartmamak gerekmektedir. Zira pagerank’ın da önemi git gide azalmaktadır. On-page SEO’su kaliteli olan sitelerin Off-page SEO’dan alacağı verim çok fazladır. Bunun için ilk önce içeriğinizin viral olarak yayılmasını sağlamaya yönelik bir strateji üretmelisiniz. Bu konuda sosyal medya oldukça önemli bir yere sahip.

Paravan Blog

Paravan bloglar, SEO stratejilerinin en önemli parçalarından birisidir. Mantık olarak çalışma yapılacak siteye backlink akışını sağlamak için kullanılırlar. Site ile benzer konuları ele alarak alınan verimin arttırılması hedeflenir. Özen gösterilerek oluşturulursa alınan verim oldukça fazla olmaktadır. Paravan blogları, ücretsiz blog sitelerine kurabileceğiniz gibi direk domain ve hosting üzerine de kurabilirsiniz. Fakat bu durumda sitelerin otorite kazanmasını beklemeniz gerekmektedir. Vaktiniz kısıtlı ise paravan blog yapacağınız siteyi wordpress.com, blogspot.com, blog.com, tumblr.com gibi çok otoriter sitelerin sub domaini olarak açarsanız alacağınız verim daha fazla olacaktır. Fakat burada da özgün olmanız gerekmektedir. Doğal gözükmek için hem kaliteli içerik paylaşımı yapmalısınız hem de link akışını kontrol altına almanız gerekmektedir. Backlink nedir sorusunun yanıtını aşağıdaki bloglardan görebilirsiniz. Paravan blog olarak kullanabileceğiniz kaliteli siteler şunlardır:

WordPress.com

WordPress, onlarca geliştirici tarafından çok kaliteli bir şekilde geliştirilen wordpress yazılımı bildiğiniz üzere dünyada en fazla kullanılan içerik yönetim sistemidir. Paravan bloglarda bu sistemi kullanmak, ortaya kaliteli bir site çıkarma şansınızın yüksek olduğunu göstermektedir. https://tr.wordpress.com/ adresinden kayıt olabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir şey var. SEO stratejisinin temelini oluşturan On-page SEO’yu burada da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Blogspot.com

Blogspot, Google’ın blog yazarlarına sunduğu ücretsiz bir blog servisidir. Google tabanlı bir oluşum olduğu için önemi azımsanmayacak düzeyde fazladır. Çok hızlı index alır ve Google’ın gözündeki değeri oldukça fazladır. Altyapısını WordPress.com kadar kuvvetli görmesem de aralarında kıyasıya bir yarış olduğu aşikar. Paravan bloglar için kaliteli siteler açılıp geliştirilmesi ana siteye oldukça kaliteli bir link dönüşünü sağlayacaktır. Orjinal ve kaliteli içerik ile çok kaliteli web siteleri oluşturabileceğiniz Blogspot sisteminde dilerseniz ücretli domain alıp Blogspot’a entegre edebilirsiniz.

Blog.com

Blog sisteminde ilk 5’teki yerini koruyan blog.com domaininin kalitesiyle birlikte paravan bloglar için oldukça elverişli bir altyapıya sahip. WordPress tabanlı bir oluşum olan Blog.com’u da paravan blog olarak kullanabilir, on-page SEO’suna özen göstererek kaliteli bir link inşaası yapabilirsiniz.

Tumblr.com

Tumblr, dünyanın en büyük mikro blog sitelerinden birisi olan ve anlık geri dönüşlerin çok fazla olduğu bir mikroblog sitesidir. Dünya’da en fazla bilinen 2 mikroblog ağından birisi olan Tumblr (diğeri Twitter) ayrıca blog olarakta kullanılabilen ve takipçi sistemiyle ek olarak bir sosyal medya sitesi kıvamında. Paravan bloglar için Tumblr’ı göz ardı etmek çok büyük bir yanlış olacaktır.

Backlink Sorgulama Siteleri

Backlink sorgulama siteleri, premium üyelikler alarak linklerinizin tamamını görmenizi sağlayan yazılım sistemleridir. Fiyatlarının pahalı olmasının tek sebebi gerçekten SEO ile kaliteli yatırım yapacak olan kişilerden faydalanmak istemeleridir. Tabi bunun içinde onların giderlerini göz ardı etmek yanlış olacağı için fiyatları orta düzeyde karşılığını hak ediyor. Bunlardan şunları örnek verelim: Ahrefs,

Ahrefs

Ahrefs arayüzü en fazla hoşuma giden ve kurumsal SEO danışmanlığı yapılan sitelere sunulan grafikler için oldukça işe yarayan bir backlink sorgulama sitesi. Arayüzün kullanım kolaylığı ve grafiklerinin kalitesi çoğu zaman siteyi tercih etme sebebi olabiliyor. Premium servisinin başlangıç seviyesi 79 dolar.

 

Ahrefs backlink analizi

Ahrefs backlink analizi

Open Site Explorer

Open site explorer, Moz’un link analiz sitesi. Backlink analiz siteleri içerisinde en kalitelisi olan open site explorer arayüz kullanım kolaylığı ve grafik özellikleri olarak beni Ahrefs kadar etkilemese de en iyi olduğu konusunda şüphem yok. Yazılımı çok kuvvetli ve arkasında Moz ekibi var.

Majestic SEO

Majestic SEO, Ahrefs ve Moz yapımı Open Site Explorer’a göre daha az tercih ettiğim ve arayüzü hoşuma gitmeyen fakat diğer analiz yazılımlarından iyi olduğu için bu gruba dahil ettiğim bir backlink analiz-sorgulama yazılımı. Genel itibariyle mantık olarak Ahrefs’e benziyor. Bundan dolayı tercihim Ahrefs yönünde.

Yorumlar
  • opencart tema
  • 14 Nisan 2016
  Cevapla

  Güzel bir makale teşekkürler

  • Yapracık Kombi Servisi
  • 29 Şubat 2016
  Cevapla

  Teşekkürler…

  • Oyun Yukle
  • 22 Kasım 2015
  Cevapla

  çok güzel bir yazı teşekkürler

Yorum Bırakın

Son Yazılar