Off Page SEO Site Dışı SEO

  • 31 Temmuz 2015
  • Blog
 

Off Page SEO – Site Dışı SEO

Site dışı SEO orjinal ismiyle Off-Page SEO site dışındaki tüm arama motoru optimizasyonu faaliyetlerine verilen isimdir. SEO çalışmalarının yaklaşık %60’ını oluşturan bu site dışı SEO çalışması site içi SEO çalışmasına nazaran çok daha fazla etkileşim içerir ve planlaması çok daha geniş çaplıdır. Merkezinde backlink bulunan Off-page SEO çalışmalarının verimi alınan backlinklerin ve yapılan çalışmanın kalitesiyle doğru orantılıdır. Site dışı SEO faaliyetlerinin içinde dijital pazarlama da bulunur ki o çok ayrı bir sektördür. Bunun için http://www.seonostra.com/dijital-pazarlama-uzmani/ yazımızı okuyabilirsiniz. (Off-page) site dışı SEO çalışmaları için kullandığımız başlıca terimler ve yaptığımız işler şunlardır: Backlink, sosyal medya SEO çalışması, paravan blog çalışması, arama motorlarına kayıt, dizinlere kayıt.

Backlink: Backlink Off-page SEO’nun en temel kavramıdır ki başlı başına SEO’nun merkezinde yer alır. Backlink kelime anlamı itibariyle bir siteden başka bir siteye verilen link demektir. Burada link verilen site link veren siteden backlink almış olur. Bu backlink’in kalitesine oranla da etkisi artıp azalmaktadır. Her backlink kaliteli backlink değildir. Sitesinde fazlasıyla dışarıya link çıkışı yapılmış bir siteden alınan link ile aynı SEO otoritesine sahip başka bir siteden alınan ve çok az link çıkışı olan siteden elde edilen backlink arasında oldukça büyük fark vardır. Backlink kavramı için trustrank değerinin önemi büyüktür. Bu sitenin otoritesiyle doğru orantılı olup etkisi de aynı ölçüde fazladır. Kaliteli sitelerden elde edilen backlink SEO yapılan siteye etki ettiği gibi; spam, uygunsuz içerik, yasal olmayan yada hoş karşılanmayan sitelerden alınan backlinkte SEO çalışmasının değerini azaltmaktadır. Site içi SEO, site dışı SEO çalışmasının önünü açtığı için oldukça etkilidir. Viral paylaşım olarak elverişli içeriklerin paylaşılması backlink elde etmek için oldukça etkili bir davranıştır. Backlink konusunda seçici davranılması gerekmektedir. Bu hususta kendi sektörünüzdeki bir siteden alınan backlinkler genel bir siteden alınan backlinklerden çok daha değerlidir. Bunun dışında normal bir haber sitesinden alınan backlink ile Google, yandex news kayıtlı bir haber sitesinden alınan backlink’te aynı değildir. Çünkü bu siteler kalitesini tescil ettirmiş olduğu için alınan backlinkler de çöp olmayacaktır. Backlink konusunda seçici davranmak büyük başarıların kapısını açacak olan anahtardır. Bu bilinç ile hareket edildiğinde SEO’nun mantığını anlamak daha kolay olacaktır.

Sosyal Medya Optimizasyonu: Sosyal Medya Optimizasyonu site dışı SEO çalışmasının en önemli basamaklarından bir tanesidir. Sitenin dijital pazarlama sektörüne atılımasının ilk basamağıdır. Bu çalışmada sosyal medyadaki hedef kitleye yönelik çalışmalar yürütülerek hem kaliteli backlink elde edilir, hem de tam olarak istenilen kitleye ulaşılmış olur. Hashtag bağdaştırması yaparak yürüttüğümüz çalışmaların kalitesini alınan verimden anlayabilirsiniz. SMM’den (Social media marketing) farklı olarak her hangi bir para ödemeden yapılan bu çalışmaların SEO’ya etkisi oldukça fazladır. Sosyal medya sitelerinin dünyanın en otoriter siteleri arasında olduğunu gördüğümüzde bu çalışmaların direk etki eden çalışmalar olduğunu da anlamamız kolay olacaktır. En güçlü siteler ile yapılan çalışmalardan alınacak verim diğer tüm çalışmalardan alınacak verimden çok daha fazla olacaktır.

Paravan blog çalışması: Paravan blog çalışması ücretli yada ücretsiz site ağı oluşturarak yapılan ve backlink akışını kontrolünüz ile gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmasıdır. Mantığında kendi sektörünüz ile alakalı siteler oluşturup bu siteleri özgün ve kaliteli içerik ile donattıktan sonra otoriter hale getirip kendi sitenizin site dışı SEO’su için kullanmaktır. Bu çalışmalarda paravan bloglara ana site gibi içerik ve SEO çalışması yapılması gerekmektedir. Bu durumda ana siteye yakın bir otoriteye sahip site elde edileceğinden ana siteye gelecek olan backlink’in kalitesi de oldukça fazla olacaktır. Paravan blog sayısını 1-2-3-4-5 gibi sayıda tutmak en doğrusu ve mantıklısıdır. Paravan blog sayısını 100 lere çıkarmak hem doğal olmayacaktır hem de kontrolü zor ve backlink akışı tehlikeli olacaktır. Bunun yerine doğal SEO çalışması yapılarak sayıyı minimize edip kaliteyi maksimum düzeye çıkarmak elde edilecek olan verimi oldukça arttıracaktır.

Arama motorlarına kayıt: Arama motorlarına kayıt SEO’nun başlangıcıdır. Bir sitenin arama motorlarınca indexlenmesi için yapılan başlangıçtır. Farklı arama motorlarına kayıt oradaki hedef kitleye ulaşmak için yararlı olduğu için yapılması gerekmektedir. Başlıca çalışma yürütülen arama motoru Google olduğu için en fazla önemi Google’a veriyoruz. Çünkü en fazla ziyaretçi Google’dan gelmektedir. Google’dan başka işlev gören arama motorları şunlardır: Yahoo, Baidu, Bing, Yandex, Ask, Msn vs. Ülkemizde önemli yol kateden Yandex’e yönelikte yapılacak olan SEO çalışmaları mevcut. Bunların başlangıcı siteyi Yandex’e kaydedip Yandex webmaster tools aracını kullanmaktır. Google ve Yandex harici ülkemizde arama motoru kullanımı çok nadirdir. Yandex’te yaptığı dijital pazarlama hamleleriyle ülkemizde tutunmaya çalışsa da pazarın hakimi Google Inc’dir.

Dizinlere kayıt: Dizinlere kayıt sitenin hangi sektörde hizmet verdiğini arama motorlarına bildirmek için yapılan çalışmalardır. Dizinler sitelerin kategorize edildiği siteler topluluğudur. Sektörünüz ile alakalı dizinlere kayıt olarak sitenizin kategorize edilmesine yardımcı olarak arama motorlarına yol göstermiş olabilirsiniz. Dünya’nın en kaliteli dizinleri Dmoz dizin ve Yahoo dizin’dir. Burada listelenen siteler trustrankını arttırıcı bir çalışma da yapmış olurlar. Çünkü bu dizinlerde listelenmek için kalite şartı aranıldığından listelenmesi de zordur. Yahoo dizin için yıllık ücret ödenmesi gerekmektedir.

Off page SEO site dışı SEO

Off page SEO site dışı SEO

Yorumlar
    • Onder Turan
    • 31 Mart 2016
    Cevapla

    Seoya başlayanlara yararlı bir konu gerçekten,teşekkürler.

Yorum Bırakın

Son Yazılar