On page SEO Site içi SEO

  • 31 Temmuz 2015
  • Blog
 

On Page SEO – Site içi SEO

Site içi SEO yani On-page dediğimiz SEO tekniği, SEO çalışmalarının %40’ına tekabül eden SEO çalışmasıdır. Site içi optimizasyonu tam yaparak (Off-page) site dışı SEO’nun önünü açacak ve daha iyi geri dönüşler sağlayacaksınız. Site içi SEO çalışmaları için her kategori kendine has önem arz etmektedir. On-Page SEO’da özgün ve ziyaretçilerin işine yarayan içerik oldukça önemlidir. Bu hususta kesinlikle kaliteden taviz verilmemesi gerekmektedir. Bunun dışında site içi SEO çalışmasının tam olarak yapılması için belli başlı şartlar gerekmektedir. Bunlar: Özgün içerik, seflink yapısı, title (başlık) kullanımı, description (açıklama), h etiketleri, sayfa yüklenme hızı vs.

Özgün içerik: Özgün içerik, site içi SEO çalışmalarının content kısmı olarak tabir edilen ve oldukça hayati bir öneme sahip olan dalıdır. Özgün içerik ziyaretçilere ilk bilgiyi sunan yada ilk bilgiyi özgün sunan içerik anlamına gelmektedir. Ziyaretçilere faydalı olacak tüm kaliteli içerikler On-Page SEO’nun önemli bir basamağıdır. Viral paylaşımlara açık özgün içerikler siteyi Off-Page (site dışı) SEO’ya hazırlayan unsurlardır. Bu unsurlara içerikteki title (başlık) ve açıklamaların dahi önemi büyüktür. Spam’a kaçmadan yani içeriği anahtar kelimeye boğmadan oluşturulan özgün içerikler sitenin gelişimi konusunda oldukça etkili alanlardan birisidir.

Seflink yapısı: Seflink yapısı, sitelerin url parametrelerinde yapılan kullanıcı dostu çalışmalardır. Sef kelime anlamı itibariyle search engine friendly yani arama motoru dostu url yapısıdır. Bu sadece arama motoru dostu değil ek olarak kullanıcı dostu olan url yapısıdır. Url’de anahtar kelime geçiren bir url yapısı ve anlaşılır bir dil kullanılır. http://www.seonostra.com/?p=1626 yerine http://www.seonostra.com/on-page-seo-site-ici-seo/ gibi bir url seflink yapısına uygun ve SEO dostudur.

Title (başlık) kullanımı: Title kullanımı, başlıkta spam yapmadan anahtar kelime kullanmak yazı için oldukça gerekli bir davranıştır. Arama motorlarını yazının içeriğinden haberdar eden bu yöntemde başlığı anahtar kelimeye boğmak site içi SEO çalışmasına zarar verici türden olacağından mümkün olduğu kadarıyla doğal davranılmalı ve yazının okunması sağlanmalıdır.

Description (açıklama): Description, site içindeki yazı hakkında kısa bilgiler sunduğunuz açıklama kısmıdır. 160 karakteri geçmesi önerilmez ve anahtar kelimeyi açıklama kısmında geçirmek yapılan On-page SEO açısından oldukça yararlı bir davranıştır.

H etiketlerinin kullanımı: H etiketlerinin kullanımı, site içindeki hiyerarşiyi arama motorlarına ve ziyaretçilere bildiren bir davranıştır. Başlıkların arama motorlarına değerlerine ve alt başlık olup olmadıklarına göre vurgulandığı bu çalışmada h1’den sonra h3’e atlanması sorun oluşturmaktadır. Çünkü h etiketlerinin arasında h1-h2-h3-h4-h5-h6 diye bir sıralama bağı bulunmaktadır. Bu bağı h1-h2-h2 diye yapabileceğiniz gibi, h1-h2-h3-h4-h4-h3 diye de yapabilirsiniz. H etiketlerinin büyüklüğü konunun ehemmiyetini vurguladığı için peşpeşe kullanılması gerekmektedir.

Sayfa yüklenme hızı: Sayfa yüklenme hızı, hem arama motorları hem de ziyaretçiler için oldukça büyük bir öneme sahip durumlardan bir tanesidir. Arama motorları ziyaretçi odaklı bir algoritmaya sahip oldukları için geç yüklenen sitelere olumsuz yanıtlar vermektedir. Ziyaretçiler sitede beklemek isteyecekleri için arama motorları sitesini optimize etmeyen sitelere karşı tereddüt ile yaklaşır ve yükselişinin önüne set çeker. Bu hızı arttırmak için kod ve resim optimizasyonu yapmak yeterli olacaktır.

Anahtar kelime: Anahtar kelime, bildiğimiz haliyle keyword sitelerin temelini oluşturan, çalışma yürütülecek kelimelerdir. Bu kelimeler güzel bir araştırma sonucunda bulunabileceği gibi deneme amaçlı da bulunabilir. Anahtar kelime ile hem siteyi hem de yazıyı bağdaştırabilirsiniz. Yazı içerisinde %2-3 gibi bir yüzde anahtar kelime yoğunluğu olarak ideal bir rakamdır. Fakat bunu yazının kelime uzunluğu arttıkça % sini düşürecek şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Site içi SEO için 100 kelimelik bir yazıda 2-3 defa geçen bir anahtar kelime 1000 kelimelik bir yazıda 20-30-40 defa geçmesi tehlike arz edeceğinden, hem arama motorunu hem de ziyaretçileri rahatsız etmeyecek yoğunlukta anahtar kelime kullanımı ideal olacaktır.

Bizleri okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizlere en iyi şekilde yardımcı olabilmek için tüm bilgimiz ile sizlere destek olacağız inşallah. Çünkü biz biliyoruz ki iyi insanlar her zaman kazanır! Esen kalın.

 

 

On-page SEO site içi SEO

On-page SEO site içi SEO

Yorumlar

Yorum Bırakın

Son Yazılar