SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

 • 31 Temmuz 2015
 • Blog
 

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

SEO, Türkçe’si arama motoru optimizasyonu olan ve internet kullanıcılarına en verimli hizmeti sunmak amacıyla geliştirilmiş algoritmalara dayalı bir sektördür. Dünya’da son 6-7 yıldır, Türkiye’de son 4-5 yıldır ki son 3 yıldır yoğun bir şekilde ilgi odağı olmaya başlayan SEO sektörü kızışan rekabet gücü ve gelişen pazar payından dolayı oldukça ilgi görmeye başladı. Bu sektör için açılan şirketlerin sayısı bir hayli fazlalaşmaya başladığı bu günlerde sizlere SEO nedir? SEO nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

SEO Nedir?

SEO nedir? On-page (site içi) SEO ve off-page (site dışı) SEO olmak üzere 2’ye ayrılan arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Hedefinde arama motorları vardır ki bunların en önemlisi Google’dır. Sonrasında Yahoo, Bing, Yandex, Ask diye uzayıp giden arama motoru zincirlerinin en gözdesi olan Google için yapılan SEO çalışmaları kişilere, sektörlere, sürelere ve harcanan emeğe göre farklı geri dönüşler sağlamaktadır. Google’ın internet kullanıcılarına yönelik verimin arttırılması için son dönemlerde yapmış olduğu 3 büyük güncelleme bulunuyor.

SEO kelimesi aranma hacmi

SEO kelimesi aranma hacmi

Penguen Güncellemesi: Penguen güncellemesi, sitelerin on-page SEO ve off-page SEO kalitesi sonucunda ödüllendirip, cezalandırılmasını kapsamaktadır. Site içinde anahtar kelime yoğunluğunu korumak amaçlı yapılan spam hareketlerinin cezalandırılmasını kapsayan penguen güncellemesi oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu güncelleme ile arama motoru robotlarına göre değil, ziyaretçi (kullanıcı) kitle için düzenlenmiş içerik optimizasyonu ödüllendirilmiştir.

Hummingbird Güncellemesi: Hummingbird güncellemesi, ziyaretçilere en alakalı arama sonucunu sunmak amaçlı geliştirilen bir algoritma güncellemesidir. Mantık esası olarak ziyaretçiye aradığı sonuç ile en alakalı sayfaları sunmaktadır. Bu güncelleme ile Google yaptığı algoritma güncellemeleriyle birlikte tamamen kullanıcı odaklı SEO çalışmalarını desteklemektedir. Sadece iyi optimizasyonun yetmediği bu güncellemede kullanıcıya en yararlı ve en alakalı içeriği sunmak hedeflenmektedir.

Panda Güncellemesi: Panda güncellemesi, Google’ın tamamiyle kullanıcıya yönelik SEO çalışmaları için yapmış olduğu önemli bir algoritma güncellemesidir. Bu güncellemede sadece sitenin yükselmesi için yapılan geçici SEO çalışmaları, footer link alımları, alakasız backlinkler, on-page SEO’su ve off-page SEO’su kalitesiz olan siteler cezalandırıldı. Kullanıcı dostum olan, organik SEO ile güçlendirilmiş siteler ise ödüllendirildi.

Eczane local SEO

Eczane local SEO

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması 2 ana kategori etrafında şekillenir. Bunlar; On-page SEO ve Off-page SEO‘dur. On-page SEO ile site içi optimizasyon sağlanmaktadır. Off-page SEO ile site dışı etkileşim sağlanmaktadır. Dilerseniz bu kavramlar ile SEO nedir ve nasıl yapılır öğrenelim.

Site içi (On-page) SEO

On-page SEO yani site içi arama motoru optimizasyonu, son güncelleme ile oldukça önemli hale getirildi. Buradaki amaç site içi optimizasyonda robotlar yerine kullanıcı odaklı SEO yapılmasıdır. Bu sayede kullanıcı dostu on-page SEO çalışmasıyla hem ziyaretçilerin verimi artacak, hem de yapılan SEO çalışmalarından alınan sonuç kaliteli olacaktır. Site içi SEO ile ilgili belli başlı kavramlar şunlardır: Title (başlık), description (açıklama), seflink url yapısı, h etiketlerinin kullanımı, temiz kodlama, kaliteli içerik. Dilerseniz bu kavramların ne ifade ettiğine bakalım.

Title (Başlık)

Title, Türkçe anlamıyla başlıklar sitemizdeki konuların neyi ifade ettiğini ilk önce vurgulayan terimlerdir. Başlıkların konu ile alakalı olması, sürekli tekrarlayarak spam olmaması önemli bir etkendir.

Description (açıklama)

Description yani açıklamalar sitemizdeki yazıların kısa özeti olan terimlerdir. Amaç kullanıcıya en net şekilde yazının içeriğinden bahsetmek ve sürekli anahtar kelime tekrarı yapmadan yazıyı açıklamaktır. 160 karakter sınırını geçmemesi önemlidir.

Seflink url yapısı

Seflink url yapısı, ziyaretçilere ve arama motorlarına url yardımı ile yazının içeriğinden bahseden SEO terimidir. Url’nin http://www.seonostra.com/?p=1608 yerine http://www.seonostra.com/seo-nedir-nasil-yapilir/ şeklinde olması hem ziyaretçiler açısından hem de arama motorları açısından oldukça olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

H Etiketlerinin Kullanımı

H etiketlerinin kullanımı konusunda yapılması gereken kural yazıda 1 adet h1 etiketi kullanmak sonrasında h etiketlerindeki hiyerarşiye göre başlıkları belirlemelisiniz. Örneğin: h1 etiketi ile SEO, h2 etiketi ile SEO nedir ve SEO nasıl yapılır, h3 etiketi ile On-page SEO, h4 etiketi ile title, description, seflink url yapısı, h etiketlerinin kullanımı, temiz kodlama, kaliteli içerik şeklinde bir başlık hiyerarşisi oluşturabilirsiniz.

Temiz kodlama

Temiz kodlama, site için oldukça önemli olan bir diğer site içi optimizasyon terimidir. Temiz kodlamada sitenin arama motorlarının en rahat anlayabileceği şekilde yazılması, site hızı ve tasarımı oldukça önemlidir. Site tasarımı ziyaretçilerin siteye olan güveninin artmasında ve marka algısının oluşmasındaki ilk adımdır. SEO nedir sorusunun ilk cevabı temiz kodlamadır. Çünkü kodlama sitenin oluşması için atılan ilk adımdır. Buna dikkat etmezseniz olumsuz sonuçlar alabilirsiniz.

Kaliteli İçerik

Kaliteli içerik kraldır. Kaliteli içerik on-page SEO’nun en önemli olgularından birisi ve güncellemelerin yapılmasının asıl sebebidir. Kaliteli ve özgün içerik ile ziyaretçilere verimli bilgiler sunan siteler On-page SEO için oldukça önemli bir adımı geçmişler demektir. Bu sayede site dışı optimizasyonun önü de açılarak viral olarak off-page SEO’ya zemin hazırlanmıştır.

Site dışı (Off-page) SEO

Off-page SEO, yani site dışı arama motoru optimizasyonu tamamen sitenizin diğer siteler ile olan etkileşimini hedefleyen SEO stratejisidir. Temeli backlink‘tir. Backlink bir sitenin sizin sitenize vermiş olduğu link anlamına gelmektedir. Oldukça önemlidir, sitenizin diğer siteler ile olan etkileşimini belirler. Site dışı arama motoru optimizasyonu için kullandığımız kavramlar şunlar: Backlink, arama motorlarına kayıt, dizinlere kayıt, paravan blog çalışması, sosyal medya çalışması. Dilerseniz bu terimleri tanımlayalım.

Backlink

Backlink, diğer sitelerden aldığınız linke denir. Doğrudan trustrank değerine etki ettiği için kalitesi ve önemi fazladır. SEO algoritmasının en önemli noktasıdır. Tamamen stratejilerin üzerine oturtulduğu yapıdır ve önemi fazladır. Dolayısıyla backlink alınan yerin de önemi fazladır. Organik SEO için ilk aşama olan site içi optimizasyonu tam yaptıktan sonra viral olarak backlink kazanabilirsiniz. Bunun dışında kaliteli paravan bloglar, genel bloglar, forum siteleri, haber siteleri, imleme siteleri diye uzayıp giden bir çok siteden backlink alabilirsiniz. SEO çalışmaları için oluşturduğunuz backlink stratejileri oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü yapılan çalışma ne kadar organik olursa, geri dönüşü de o derecede kuvvetli olacaktır. SEO nedir denildiğinde bir önemli ölçü de backlinktir. Backlink alınan sitelerin spam yapmayan, özgün ve kaliteli içeriğe sahip, otoriter site olması alınan backlink’in kalitesini fazlasıyla arttıracaktır. Unutmayın her backlink yarar sağlamaz!

Arama motorlarına kayıt

Arama motorlarına kayıt, SEO nedir sorunuzun cevabını almanız için önemli bir eşiktir. Sitenizin arama motorlarınca indexlenmesini sağlayarak SEO sektörüne giriş yaptığınız ilk adımdır. Site içi optimizasyonu düzeltip, arama motorlarına kayıt olmak sitenizin index almasını sağlayarak içeriğinizin ziyaretçilere sunulmasını sağlayacaktır.

Dizinlere kayıt

Dizinlere kayıt, arama motorlarının siz ve sizin benzeriniz olan sitelere hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan siteler topluluğudur. Arama motorlarınca otoriter kabul edilen dizinler Dmoz dizini ve Yahoo dizini’dir.

Paravan blog çalışması

Paravan blog çalışmaları sitenize backlink akışı sağlamak için, insanları yan siteleriniz ile bilgilendirip sitelerinizi otoriter yaptıktan sonra ücretsiz olarak backlink akışı sağlayacağınız siteler topluluğudur. Paravan bloglar ücretsiz olabileceği gibi ücretli host edilen sitelerden de olabilir. Başlıca ücretsiz paravan blog siteleri: Wordress.com, blogspot.com, blog.com, tumblr.com diye devam etmektedir. Paravan blog çalışmaları ile SEO nedir ve SEO nasıl yapılır şeklinde bir yaklaşımınız kalmayacaktır. SEO nostra olarak size paravan blog konusunda da çözüm sağlıyoruz.

Sosyal Medya Çalışması

Sosyal medya SEO çalışmaları oldukça büyük öneme sahip off-page (site dışı) SEO çalışmalarıdır. Sitenizin farklı mecralardan hem backlink hem de ziyaretçi kazanmanızı sağlayan sosyal medya siteleri siteniz için oldukça doğal bir SEO grafiği çizecektir. Sosyal medya ile hedeflediğiniz kitleye erişiminiz daha rahat olacağı gibi kazancınızı da arttırmanız için güzel bir tercihtir.

Piramit SEO Çalışması

Piramit SEO çalışması, backlink alırken izlenen yoldur. SEO çalışmaları için piramit SEO taktiği ile hareket edilerek sitenizden alacağınız verimi hem arttırabilir, hem de doğal bir SEO çalışmasına imza atabilirsiniz. Dilerseniz resmimizden piramit SEO taktiğinin mantığını anlayabilirsiniz.

 

 

SEO piramidi

SEO piramidi

Yorumlar
  • profesyonel seo hizmeti
  • 31 Ağustos 2016
  Cevapla

  güzel açıklanmış bir konu teşekkürler

  • Escan Çilingir
  • 18 Ekim 2015
  Cevapla

  Konuyu çok güzel anlatmışsınız büyük bir zevkle okudum umarım en az benim kadar diğer arkadaşlarda yazınızdan fayda görecektir, teşekkürler..

Yorum Bırakın

Son Yazılar