SEO uzmanı

SEO Uzmanı

SEO uzmanı kimdir, ne yapar, hedefi ve gayesi nedir gibi sorulardan bahsedeceğimiz yazımız.

Öncelikle şunu iyi bilmemiz gerekiyor. Nedir bu SEO denilen şey ve bunun uzmanı ne yapar neyde uzmandır. Uzmanım diyen herkese itimat etmek doğru mu? Cevabı SEO bilmeyen bir kişi nasıl verebilir. Soralım isterseniz. Sizin bir market açma düşünceniz var. Markette manav reyonu, oyuncak reyonu, giysi reyonu, bakliyat ve şarküteri reyonu olmasını istiyorsunuz. Büyük bir market diyelim. Ama paranız var ve dükkan kiralayacak kadar bilginiz. Peki o reyonları yönetecek donanıma sahip misiniz? O reyonlara hangi malzemenin konması gerektiğinden.

Market açmak istiyorsanız bilirsiniz tabi ama işin uzmanı olmadan en iyiyi seçebilir misiniz? Bu SEO denen şey de tam anlamıyla bu aslında. Sizin paranız var ve site açmak istiyorsunuz. Siteyi oturtacak hosting vs. gibi para ile rahatça yapılabilecek basit düzeyde de bilgiye sahipsiniz. Sonrasında? Sonrasında siteye en güzel içeriği, planlamayı, tanıtımı, markalaşmayı, bilinirliğini arttırmaya yönelik yapılacaklar uzayıp gidiyor. Bu SEO uzmanı kişiler de tam anlamıyla siz bildiğinizi yaptıktan sonra olmasını istediğiniz şeyler için uğraşıyorlar.

SEO uzmanı bir kişi hayalperestlikten ziyade realist olmak zorunda. Gerçekçi olalım. Siz en iyi olmak istiyorsunuz. Sizin gibi olmak isteyen kaç kişi bulursunuz o sektörde? Sayıyı makul bir seviyede tutalım. 20 diyelim hatta 10 diyelim. Bu sayıyı oyun sektöründe 100, moda sektöründe 50, haber sektöründe 50 ve turizm sektöründe 100 civarı dersek inanın abartmamış oluruz. Ve bu sayı yeni başlayan ya da öğrenme aşamasında olan site ve yöneticileri değil. Ciddi anlamda bu işe para ve emek harcayan insanlar.

Effective Web Development Solutions

Peki bu kişiler 1. sıraya gelmek istemiyor mu? Hırs yapmak başarı getiriyor mu dersiniz? Azimli olmak yerine hırs yapıp sadece ben kazanayım mantığı ile hareket ederseniz mutlu olursanız o mutluluktan hayır beklememeniz gerektiğiniz sizlere azıcık dünya hayatı görmüşlüğüm ile belirteyim. Öncelik ile ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Tekrar market örneğine dönecek olursak sadece ben kazanayım başkaları kazanmasın diye düşünürseniz, kötü kalpli davranırsanız hiçbir yere ulaşamazsınız. Aynı isteği diğer kişiler de isterken sizin yapmanız gereken düzenli çalışmak, özen gösterip çalışmak, severek ve gerçekten insanlara bir şeyler katmak için çalışmak olmalıdır. Bu durumda yaptığınız SEO anlam kazanır ve başarıyı yakalamış olursunuz.

SEO Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

Can alıcı nokta bu soru aslında. Seo uzmanının kim olduğuna dair bilinenler, gizlenenler, beklentiler ve karşılaşılan durum. Seo uzmanının görevi öncelik ile görev aldığı projede istenileni doyurucu bir şekilde yerine getirmektir. Peki bu projede istenilen 1. sayfa 1. sıra ise ne olacak? Bu durumu kabul etmiş ki bu görevin başında o seo uzmanı. Günümüzde yazılım sektörünün de ilerlemesiyle programlar yardımıyla seo uzmanı olduğunu düşünen ve bunları insanlara söyleyerek para kazanmaya çalışan kişiler mevcut. Olması gerekenin aksine bir SEO uzmanı site içi SEO, site dışı SEO, marka bilinirliği, kelimede yükseliş yada aktif ziyaretçiye yönelik çalışmalar yürüten kişidir. Peki bu kadar farklı alanları yazmamın sebebi nedir. Eğer ki site bir e-ticaret sitesi ise ilk önce sitenin markalaşması, güvenilirlik kazanması ve insanların o siteyi bulması ve bilmesi gerekmektedir. Bu da sitenin asıl istediği örneğin teknoloji ürünleri üzerineyse ürün kelimesine yönelik çalışmalar, sosyal medya çalışmaları ile marka bilinirliği ve sosyal medya kullanıcısı ile aktif ziyaretçi çekmek, reklamlar ile insanları siteye çekmek ve sitenin alıcı sınıfına hitap etmesini sağlamaktır. Aksine siteye çok kişinin gelmesi çok satış yapılacağı gibi bir algı oluştursa satış oranı alıcı kesime hitap ettiği düzey ile yükselecektir. Peki buna örnek verebilir miyiz? Diyelim ki istediğimiz kelime yada satış yaptığımız site "ayakkabı" ile alakalı bir site olsun. Ayakkabı sırasında 7. sıraya geldiğimizi varsayalım. Tamamen tahmin her hangi bir siteyi kasdetmiyorum. O siteyi örnek veriyorum günlük 5 bin kişi aylık 150 bin kişi ziyaret ediyor. Sitede ayakkabı satışı her 500 kullanıcıdan 1 tanesi olarak düşünürsek aylık 300 tane satış olsun. Aynı örneği ayakkabı değil de daha da ayrıntıya inerek  "ayakkabı satın al" yada "x marka ayakkabı satın al" kelimesi ile gelen ziyaretçi ile kıyasladığımızda farkı tahmin edin.

Sitemizin oyun sitesi olduğunu var sayalım. Tek gelirimiz satış yerine reklam gelirleri. Peki burada yapmamız gereken ne olmalı? Oyun siteleri için SEO nasıl olmalı. Buradaki SEO stratejimiz ise alıcı bir kitle olmadığı için tamamen ziyaretçi sayısına yönelik bir SEO çalışması olması gerekiyor. Peki bu nasıl olacak. Burada 2 ana unsur söz konusu. Tabi bu durumlar ziyaretçilerin gelmesi konusundaki unsurlar. 1. si kelime bazlı çalışma. Bu da nasıl olur; ya her hangi bir oyun ismi ile yükselme, mesela x oyunu oyna. Yada kategoriler aksiyon oyunları, macera oyunları vs. gibi olmalıdır. Kelime bazlı yükseliş sizlere oyun siteleri için aktif ziyaretçi sağlayacaktır. 2. unsur ise sosyal medya çalışması olmalıdır. Sizlere şöyle bir örnek verirsem eminim sosyal medyanın önemini anlayacaksınız. Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin gibi sosyal medya siteleri Google ile rekabet edecek düzeye ulaştılar. Bundan 5-10 yıl önce yada Facebook'tan öncesini düşündüğümüzde birisi Google'a rakip gelebilir deseydi inanan olmazdı. Ama öyle bir şey oldu ki Google sayesinde yükselen bu siteler Google'dan daha da ilgi çekici hale geldi. Hal böyleyken arama motoru optimizasyonu yaparken sosyal medya çalışması yapmamak SEO için büyük eksiklik olacaktır.

Son örneğimize gelecek olursak. 3. örneğimizde niche türü bir siteye SEO mantığını örnek vereceğim. Artık niche sitelere de SEO çalışması çok ciddi bir hal almış durumda. İlkten niche sitenin ne olduğunu söylersem vereceğim örneği çok iyi anlayacaksınız inşallah. Niche siteler az önce vermiş olduğum ayakkabı örneğinin daha da ayrıntılı hali basit hali ile. Gelir satış üzerinden değil. Tabi bu sitelere gelen ziyaretçiler kesinlikle öğrenmek ve bu iş ile bağlantılı kişiler olduğu için satışta yaparsanız güzel paralar kazanabilirsiniz. Peki nedir bu niche siteler? Başka bir örnek verelim. X marka makine. Mesela traktör diyelim. Traktör en genel hali anahtar kelimenin. X marka traktör biraz daha gelen ziyaretçi sayısını azaltırken amaca ulaşmak isteyen kişi sayısını arttırıyor. Yani tam zıttı gibi düşünün. X marka Y model traktör daha da ayrıntıya girmiş oluyor ve gerçekten o konu hakkında bilgi almak için gelen ziyaretçilere hitap etmeye başlıyor. En son haline getirirsek X marka Y model 2009  traktör niche site oluyor. İşte burada reklam gelirleri özellikle de Adsense reklamları tamamen amacı o konuyu öğrenmek olan ziyaretçilere hitap edildiği için çok ciddi miktarlar kazandırıyor. Bu rakam tek tık başına 5-10 TL bazı sektörlerde daha da fazla olabiliyor. Bunun için yazılan makalelerin önemi çok artıyor. Bu durumda Niche siteler için SEO'nun önemi artıyor. Burada SEO uzmanı olan kişiye düşen şey bu 3 farklı örnekten de anlayacağımız üzere aktif ziyaretçiye yönelik SEO, fazla ziyaretçiye yönelik SEO ve direk seçerek, tek tekte olsa gerçekten o konuyu öğrenmek isteyen kişilere yönelik SEO olacaktır. Yani buna sizin sektörünüz, azminiz ve biraz da bütçeniz karar veriyor.

SEO Uzmanı Neler Yapabilmelidir?

  • SEO uzmanı SEO konusunda bilgili olmanın yanı sıra sürekli bir araştırma ve geliştirme içinde olmalıdır.
  • Sürekli olan güncellemelerden haberdar olmalıdır.
  • Mümkünse gelişmeleri asıl ve ilk kaynaklarından yani İngilizce olarak öğrenip deneyerek tasdik etmelidir.
  • Hayalperest olmak yerine realist olmalı ve hayali umutlar vermemelidir.
  • Heyecan ve öfkesini kontrol edebilmeli, sıra dışı bir gelişme karşısında sakin olabilmelidir.
  • Önce para değil önce hizmet prensibini benimsemelidir.

SEO Uzmanı Kişilerden Müşterilerin İstediği Nedir?

Anahtar Kelime: SEO uzmanı kişiler için en önemli kriterlerden birisi de anahtar kelime başarısıdır. Anlaşma şartına göre anahtar kelimede yükselme, anahtar kelimede sıralamaya girme ve anahtar kelimeye yönelik çalışmalar temel SEO tekniklerinden birisidir. Hedef, SEO çalışması yapılan sitenin yükselmek istediği kelime yada kelimelerde istenilen sonuçların elde edilmesidir. Bu çalışmada kaliteli içerik ve ziyaretçileri içeriğin paylaşımına teşvik etmek önemli kriterlerdendir. Bu çalışma sonucunda zamanla kalıcı ziyaretçi sayısına ulaşılabilir.

Ziyaretçi Sayısı: Kimi müşterilerin istediği şartlardan birisi ve çoğu isteğin varacağı nokta olan ziyaretçi sayısının fazlalığı konusudur. Bu tür çalışmalarda sosyal medya önemli bir etkendir. Fakat etkisi saman alevi gibidir. SEO için sayfada kalma süresi, farklı sayfaların görüntülenme oranı, ziyaretçilerin siteye ziyaretlerinin sürekliliği ve bu tür çalışmaların viral bir şekilde sosyal medyada yayınlanması esası göz önüne alınmazsa en etkisiz SEO yöntemi olacaktır ve hedeflenmemiş bir kitleye hitap edilecektir.

Ürün Bazlı SEO: Ürün bazlı SEO çalışmasında o ürünün ilgili kitlesine hitap etmek adına SEO çalışması yapılır. Etkisi çok fazladır ve sapma payı çok azdır. Başarıya ulaştıktan sonrası ciddi kazançların önünü açar. Çalışmalar direk hedef kitleye yönelik yapıldığı için gelen ziyaretçi-müşterilerin istediği ürünü, sayfayı veya bilgiyi bulması daha kolay ve daha kesindir. Ürün bazlı SEO çalışması genellikle e-ticaret sitelerine ve tekli ürün satışı gerçekleştiren sitelere yapılır. Reklam yerine satış üzerinden gelir elde edildiği için en karlı SEO yöntemidir. Kaliteli içerik ve kaliteli ürünlerin de etkisiyle kalıcı etkiye sahiptir ve en kârlı SEO tekniğidir.

SEO Uzmanı Nasıl Olmalıdır?

SEO uzmanı ne yapmalı, ne yapmamalı, hata payı olmalı mı, deneyim ve referans önemli mi gibi durumlara cevap vereceğimiz bölümümüz. SEO yapan kişi, özellikle de bunu para ile yapan kişilerde olması gereken vasıfların en önemlisi işini doğal yapmasıdır. Bir takım programlarla, içi boş backlink paketlerine güvenerek Seo yapan kişiler ne yazık ki başarı sağlayamıyorlar. Peki bu doğallık ne olmalı. Ne kadar süre devam etmeli ve nasıl bir geri dönüş sağlayacaktır. SEO uzmanı işini hakkıyla yapmak için, en azından kendi üzerine düşen görevi iyi yapmak için belli aralıklar ile siteyi gözetlemeli, eksik ve kusurları tespit edip bunun çözümüne yönelik yaptırımlar uygulamalıdır. Kesinlikle içi boş (alakasız) backlinklere tenezzül etmemeli ve görev aldığı siteyi tamamen ziyaretçilere yönelik bir site haline getirmelidir. Bu durumda başarı kaçınılmaz olacaktır.

Peki bunu bir SEO uzmanı nasıl yapmalıdır? Öncelikle belli bir SEO stratejisi ile güzel bir plan yapılmalı, rakipler analiz edilmeli ve süre ve maaliyet hesaplaması yapılmalıdır. İlkten site içi seo ve ardında da site dışı seo ile site otoriter bir site halini almalıdır. Bu hususta yapılacak işlemler sosyal medya çalışması ve kaliteli sitelere yönelik backlink çalışması olmalıdır. Yapılan yeni güncellemeler ile bu backlink alımlarında önemli bir vurgu yapıldı ve alakasız backlinklerin bir işe yaramadığı gözler önüne serildi. Hal böyleyken sözde backlink paketleri ile X sayıda siteden tanıtım yazısı Y TL gibi kampanyaların önü kesilmiş oldu. Bilinmeli ki bir şirket sitesine film sitesinden gelen backlink ne kadar inandırıcı olmadığı ve alakasız olduğu görülüyordur. Bunun yerine sektördeki diğer bir siteden alınmış 1 backlink bu tür diğer sitelerden alınmış onlarca alakasız backlinklerden daha değerlidir. Bunun için paravan blog ve aynı sektörde size ait 2. bir site ile sitenizi desteklemeniz backlink ihtiyacınızı belli bir ölçüde karşılayacaktır. Bunun için rastgele ve hileler ile Pagerank değeri ve diğer SEO kriterleri yükseltilmiş sitelerden backlink almak yerine Google'ın güvendiği Trustrank değeri yüksek, Alexa sıralaması düşük (1. sıradaki 500. sıradakinden iyidir gibi), Dmoz ve Google news kayıtlı bir siteden alınan backlink çok işinize yarayacaktır. Hali hazırda kullanıcılara yönelik yapacağınız içerik düzenlemeleri sitenize doğal yöntemler ile backlink gelmesini sağlayacaktır. Bu hususta SEO uzmanı olan kişinin üzerine düşen görev işini doğal ve kaliteli yapmak olacaktır.

Online PR

Sosyal Medya SEO

Filtreye Karşı

Kaliteli İçerik

SEOnostra olarak sizlere uzman olduğumuz konuda hizmet vermekten dolayı mutluluk duyuyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

Projenize özel çözümler sunmamız için bizi bilgilendirici bir mail atın.

Bize ulaşarak SEO danışmanlığı çözümleri konusunda detaylı bilgi alabilir, projenize özel stratejilerimizi keşfedebilirsiniz.

Müşteri Yorumları

Tamamını görün
Fields marked with an * are required

(Opsiyonel)

(Opsiyonel)

Size daha hızlı geri dönüş yapmamız için varsa telefon numaranızı yazabilirsiniz.